Költészete:
- Magyar nyelven írta verseit
- Reneszánsz vonások jelennek meg: szeretet, életöröm
- Fontos értékek: szerelem, vitézség és a természetnek és Istennel való közvetlen viszony.
Szerelmi lírája: A magyar szerelmi líra megteremtője, udvarló költészettel kezdte. Petrarca hatása érződik. A nő szépségét dicséri, de hiányzik a mély érzelem.
Versek:
Júlia versek: (Júlia ciklus) ihlető Losonczi Anna itt mély érzelmeket ír le. Ez a költemény alkalmi vers, egy váratlan találkozás. A költő köszönti Júliát. Bókokkal halmozza el. Túlzással, virág metaforákkal fejezi ki.
Verselése magyaros, hangsúlyos. 2 ütemű, 8-as (8-c szótagból áll egy sor és két ütem van benne 4/4(felező nyolcas) a magyar népdalokra jellemző.)
Célia versek:
Ezeket a verseket Wesselényiné Szárkándy Annához írta , formai tökéletesség, játékos könnyedség jellemzi, de hiányzik a mély érzelem
Kesergő: ….:egy-egy versszak egy-egy hasonlattal bír
Vitézi versek:
Balassinál a költészet és a vitézi forma egységet képez, költő és katona egyszerre. Balassi részt vett a török elleni harcokban megjelenik az édes haza forma.
Egy katona ének:
A vitézi élet szépsége, örömei énekei jelennek meg itt. A költő bemutatja a szenvedést, az érzelmet.
Szerkezete:
3-om pillérű (szent háromságra való utalás) részletesen bemutatja a katona éneket, a portyázásokat, a halált is.
Verselés:
Balassi-strófában íródott: hangsúlyos verselésű kétütemű, hatos és kettesütemű, 7-es sorok váltják egymást, és egy versszak 9 sorból áll.
Rím képlet: aab ccb ddb
3/3 3/3 4/3
Istenes versek:
Újszerű isten-ember viszony a költő partnerként egyenlő, egyenrangú félként szól Istenhez nem, pedig alázattal. Követeli magának a bűnbocsánatot, mert sokat szenvedett és megérdemli, érveket sorakoztat fel és vitázik Istennel. Igazából csak akkor fontos Isten, ha valami tragédia éri.
Versei: Adj már csendességet
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése